We proudly invite you to the public space/night club on the river. We are injecting life into the Vltavska underpass, which lost its transit purpose between Hlavkuv bridge and became a place that citizens of Prague try to avoid while visiting the transport intersection at Vltavska. We replaced the vacancy and darkness with freestyle activities’ spots in two stages.

Photo: Jiří Kotal.

On the daily menu, you can find a streetball area, dance floor with mirrors, pole dance, obstacles for freestyle sports, workout, bouldering wall and public art gallery. Design is more focused on skateboard, BMX and freestyle scooter riders, for those in need of covered areas with artificial light.

Photo: Jiří Kotal.

The water element, the linear stream of the Vltava River, became the key aspect of our design. Night spa is not dependent on the season, weather nor time of the day. Underpass is proposed to create safe shared space for its users, pedestrians and cyclists.

Axonometry.

The whole underground space went through deep cleaning and surface improvement. The main materials of our design are steel and concrete for long durability and easy maintenance. The feeling of safety is enhanced with new linear lights in the whole area. For when you are tired, the club has a chill-out zone with a beautiful city view in front of you. The entrance area, which is closer to the public transport hub, is prepared for a pop-up bar and bistro.

Photo: Jiří Kotal.

We also have a permanent guest: Ollie the Pig. He has a QR code that allows you to support the underprivileged sector of society, who lost their homes and accommodates in the area, through the transparent account of Prague 7. We are all neighbours. Have fun!

Photo: Jiří Kotal.

Vltavská underground, Hlávkův most, Vltavská, Praha 7

Zveme vás do veřejného prostoru s atmosférou nočního klubu na řece. Podchody na Vltavské zaléváme novým životem. Prostory postrádající svůj původní transitní účel mezi Hlávkovým mostem a transportním uzlem Vltavská byli místem, kterému se obyvatelé Prahy snažili vyhýbat. Tmu a prázdno jsme ve dvou etapách nahradili stále osvětleným místem pro rozvoj freestyle aktivit.

Photo: Jiří Kotal.

V podchodech můžete najít streetbalový koš s tribunou, taneční prostor se zrcadlem, pole dance tyče, překážky pro freestyle sporty, boulder, workout a pouliční galerii. Důraz je tentokrát kladen na skate, bmx a koloběžkáře, kteří na krytých a osvětlených místech často vhodné prvky pro freestyle jízdu nemají.

Photo: Jiří Kotal.

Element vody – Vltavy a její lineární tok se stal inspirací našeho návrhu. Noční lázně nezávislé na ročním období, počasí a denní době. Prostor je navržen tak, že i za plného provozu umožňuje zachovat transportní funkci podchodu pro chodce a cyklisty.

Axonometry.

V podchodech došlo k důkladnému vyčistění celého prostoru, výměně povrchů a instalaci kvalitního osvětlení. Hlavními použitými materiály jsou ocel a hlazený beton, které mají dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Až budete unavení, tunely nabízí houpačky a lehátko s krásným výhledem na Prahu. Při vstupu ze strany metra je vyhrazen prostor pro autobus s občerstvením.

Photo: Jiří Kotal.

Stálým hostem je betónové prasátko Ollie – symbol sounáležitosti, solidarity a patron podchodu. Uživatelé i náhodní kolemjdoucí mohou naskenovat QR kód z podstavce prasátka a podpořit tím sociálně slabší lidi v této oblasti. QR kód je provázán s transparentním účtem Prahy 7, jehož prostřednictvím lze přispět na pomoc lidem, kteří se dostali do obtížné životní situace a potřebují zajistit své základní potřeby. Přispět může každý, každý je tomu druhému sousedem. Bavte se!

Photo: Jiří Kotal.